بنر سوم
بنر دوم

شورای امنیت بار دیگر تحریم‌ ایران را رد کرد

شورای امنیت بار دیگر تحریم‌ ایران را رد کرد

نمایندگی ایران در سازمان ملل:
شورای امنیت بار دیگر مقبولیت نامه آمریکا برای اعمال تحریم‌ ایران را رد کرد

آنلاین نیوز: نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پی شکست دوباره آمریکا در سازمان ملل با عدم حمایت حداکثری از اقدام آن به استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم ها علیه ایران، مواضع کشورمان در این باره را بیان کرد.

علیرضا میریوسفی، معاون مطبوعاتی هیات کشورمان در سازمان ملل بیانیه نمایندگی دائمی کشورمان در نیویورک را درباره اقدام آمریکا به اعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صفحه توییترش منتشر کرد.

آنلاین نیوز: در این بیانیه آمده است: امروز اکثریت تاثیرگذاری از اعضای شورای امنیت بار دیگر مقبولیت نامه اخیر آمریکا را که مدعی آغاز روندی برای اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود، رد کردند.
اگرچه نامه‌هایی فردی یا جمعی به رئیس شورای امنیت سازمان ملل از سوی 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت از جمله اعضای باقی مانده در برنامه جامع اقدام عمل مشترک(برجام) و همچنین ایران پیش از این استحقاق قانونی نامه آمریکا را رد کرده‌اند.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل به وضوح بیان کرده‌اند که آمریکا پس از خروجش از برجام(توافق هسته‌ای ایران) دیگر یکی از “مشارکت‌کنندگان دربرجام” نیست و از این رو هیچ حقی برای آغاز کردن روندی در راستای اعمال دوباره تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ندارد، به این خاطر که این حق تنها برای “کشورهای مشارکت‌کننده در برجام” محفوظ است.

در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رئیس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است درباره نامه آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع رسانی کند.

آنلاین نیوز: دیان دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رئیس شورای امنیت در این ماه است در پاسخ به این سوال از جانب روسیه و چین اعلام کرد که در “جایگاهی نیست که بخواهد اقدام بیشتری درخصوص درخواست آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انجام دهد چراکه میان ۱۵ عضو شورای امنیت اجماع وجود ندارد”.

کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی سخنان دیان دیجانی، نماینده اندونزی در سازمان ملل که رئیس شورای امنیت در ماه اوت محسوب می‌شود، مدعی شد: بگذارید در این خصوص کاملا شفاف باشم. دولت ترامپ از ایستادن در جایگاهی که هم‌نشینان محدودی داشته هراسی ندارد. من تنها از این متاسفم که دیگر اعضای شورای امنیت راه خود را گم کرده‌اند و حال می‌بینند که هم‌نشین تروریست‌ها شده‌اند.

آنلاین نیوز: انا گیوگن، معاون نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز در این جلسه در خصوص درخواست آمریکا مبنی بر کلید خوردن مکانیسم ماشه علیه ایران با اشاره به اینکه ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران موافق نبوده‌اند، گفت: ما باور داریم که در زمینه این درخواست نمی‌توان اقداماتی بیشتر را اتخاذ کرد.

این خبر تکمیل می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =