بنر سوم
بنر دوم

زلنسکی: امکان پیشبرد مذاکرات با روسیه را بررسی می‌کنیم

زلنسکی: امکان پیشبرد مذاکرات با روسیه را بررسی می‌کنیم

آنلاین نیوز: رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد تا توافق کریدور انسانی با روسیه عملی شود.

به نقل از اسپوتنیک، ولودیمیر زلنسکی، رئیس حمهور اوکراین گفت که اوکراین همه کار می‌کند تا توافق در مورد کریدورهای بشردوستانه برای غیرنظامیان شروع به کار کند.

زلنسکی در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: “ما هر کاری از جانب خود انجام می‌دهیم تا توافق [درباره تامین کریدورهای بشردوستانه] عملی شود. این یکی از وظایف اصلی در حال حاضر است.”

وی گفت که اوکراین «خواهد دید» آیا امکان پیشبرد مذاکرات با روسیه وجود دارد یا خیر.

او در ارزیابی خود از کمک لهستان به اوکراین گفت که در حال حاضر هیچ مرزی بین دو کشور وجود ندارد.

زلنسکی گفت: ما موفق شدیم از یک بحران انسانی در مرز جلوگیری کنیم، ما توانستیم وضعیت را به گونه‌ای سازماندهی کنیم که با هزاران زن و کودک اوکراینی با عزت رفتار شود. در عمل، ما دیگر مرزی با لهستان نداریم، زیرا در کنار هم هستیم.

ولودیمیر زلنسکی با وجود تایید آتش بس در دو شهر اوکراین، گفت: کسانی که میتوانند باید به مبارزه ادامه دهند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین گفته است که قرار است بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی از شهر ماریوپول اوکراین و بیش از ۱۵ هزار غیرنظامی از ولنوواخا تخلیه شوند. ورشچوک در یک پیام ویدیویی گفت: ما در حال برنامه ریزی برای تخلیه حدود ۲۰۰ هزار نفر هستیم.

به گفته مقامات اوکراینی، این آتش بس باید از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر به وقت محلی برقرار باشد و روس ها باید امنیت کل مسیر تخلیه را تضمین کنند. گفته شده غیرنظامیان به منطقه زاپوروژیا در جنوب شرق اوکراین منتقل میشوند که به گفته مقامهای محلی، آنجا هم درگیری هست. شورای شهر ماریوپول هشدار داده است که نیروهای روسی آتش بس در امتداد مسیر کامل کریدور بشردوستانه را رعایت نمیکنند.

آنتون هراشچنکو، مشاور وزارت کشور اوکراین در بیانیه‌ای گفت: توافق‌های بیشتری با روسیه برای ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی انجام خواهد شد.

او با اشاره به طرح تخلیه شهر بندری ماریوپول اوکراین که در محاصره قرار گرفته است، گفت: قطعاً توافق‌های بیشتری از این دست برای مناطق دیگر هم وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 1 =